זהב – הנכס שאי אפשר להקפיא – רוסיה 2022 חלק א'

לפני 7 חודשים
בזמן שטנקים רוסיים מתגלגלים לכיוון העיר קייב באוקראינה, סנקציות עונשין כספיות מערביות הותירו את הכלכלה הרוסית מבודדת מבחינה כספית ומצויה במשבר.
המהלך הבולט ביותר עד עתה היה ההחלטה המשותפת שהתקבלה על ידי ארצות הברית והאיחוד האירופאי "להכניס לרשימה השחורה" את הבנק המרכזי של רוסיה. סנקציות אלו, אשר הפכו את החלק הארי של 600 מיליארד הדולר של רוסיה במטבע חוץ לחסרי שימוש, זירזו מפולת בשווי הרובל מוקדם יותר השבוע.
הסנקציות אשר מכֻוונות אל הבנק המרכזי של רוסיה "הקפיאו" את נכסי מטבע החוץ של המדינה, אשר רובם מוחזקים בחשבונות אצל רשויות מטבע ומוסדות פיננסיים מחוץ לרוסיה. אבל לא כל ערימת הרזרבה של רוסיה מצויה בחשבונות זרים. חלק ניכר, בערך 120 מיליארד דולר או כדומה, "יושב" בכספות רוסיות בצורת זהב פיזי במטילים ובמטבעות ובנוסף כמות זהב אשר לא ניתנת לחישוב כרגע שנמצאת אצל האזרחים הרוסים שבעת משבר יוכלו להעבירם לממשל הרוסי.


בתמונה: מטילי זהב על רקע דגל רוסיה | מקור: Shutterstock
האם מצבור הזהב של הנשיא ולדימיר פוטין יכול לסייע לכלכלה הרוסית להחזיק מעמד ולגבור על הסנקציות הכספיות שמעצמות העולם מטילות עליו?
למרות שיש מגבלות לתועלת אשר ניתן לבסס מהמתכת הצהובה, היא יכולה לתפקד כחבל הצלה כלכלי עבור כלכלה מבודדת כמו רוסיה.
פוטין יכול היה להחליף זהב במזומן בשווקי צללים שאינם מוסדרים עם קבוצות פושעים או משטרים אחרים אשר מוקצים מחמת מיאוס.
הוא יכול היה להשתמש בזהב על מנת לשלם על כלי נשק בלתי חוקיים או טובין או שירותים אחרים. שום דבר מזה לא היה קל, אבל הוא אפשרי, ודבר זה נעשה לפני כן. אולי הדבר החשוב ביותר, פוטין התכונן בדיוק לרגע זה.

הבנק המרכזי של רוסיה הגביר במידה ניכרת את הקצב של רכישות הזהב שלו החֵל משנת 2014. אף כי המניע לא הוכרז באופן פומבי, הוא היה ברור: פוטין הגיב לסנקציות אמריקאיות חדשות ונועזות, אשר הוטלו לאחר הפלישה לקרים באותה השנה. זהב הוא נכס מושך במיוחד ומשמש כגידור פיננסי וכחיץ כנגד סנקציות כלכליות. הזהב הממשלתי, אשר מוחזק בכספות של המדינה עצמה, לא יכול להילקח או להיות מוחרם על ידי אויבים זרים, למעֵט אם הדברים מגיעים לכדי פלישה צבאית ולקיחה פיזית של הזהב מהכספות.
הזהב ניתן לתזוזה פיזית בצורה מאובטחת ופרטית בצורת מטבעות ומטילים בכל רחבי העולם, מחוץ לרשתות פיננסיות דיגיטליות, דבר אשר מקשֵה על מעקב. בנסיבות קיצוניות, ממשלות עשויות לסחור באופן בלתי חוקי בזהב כנגד מטבע חוץ בשווקים בלתי מוסדרים של מתכות יקרות. לשם הבהרה, רוסיה איננה בנקודה בה אין לה כל ברירה אחרת מאשר לחסל את אחזקות הזהב שלה. כך למשל, למרות סנקציות, רוסיה עדיין מוכרת נפט, ומרוויחה מטבע חוץ בגין פעולות יצוא אלו. רוסיה עשויה גם להיסתמך על נכסים בלתי מוקפאים לפני שהיא ניגשת למכירת מטילים.

אילו היו עולות ראיות כי הבנק המרכזי של רוסיה מכר זהב, דבר זה היה רק מעיד עד כמה הכלכלה מצויה במצב חלש. עם זאת, עבור מדינה שכמעט מבודדת באופן מלא, זהב עשוי להציע חבל הצלה כאשר נכסים אחרים, יותר קונבנציונאליים, אינם יכולים להצילה ולהתקבל בצורה לגיטימית ומוסדרת. לשם השוואה בואו ניקח את וונצואלה. בשנת 2011, נשיא המדינה, הוגו צָ'אווֶס, גרם להחלטה, מתוך הבנה עמוקה שהמשבר הכלכלי והחלשות המטבע מגיעה, להשיב למדינה 160 טון של רזרבות זהב מאירופה. מהלך זה היה קריטי ליכולת של ממשיכו של צ'אווס בתפקיד, ניקולס מָדוּרוֹ, להיאחז בשלטון למרות גלים רצופים של סנקציות אמריקאיות משתקות החֵל משנת 2014.
ככל שסנקציות המכֻוונות נגד קָרָקָאס הלכו והצטברו, כולל החלטה של וושינגטון להכניס לרשימה השחורה את הבנק המרכזי של ונצואלה בשנת 2019, המערכת הפיננסית של ונצואלה מצאה את עצמה כמעט מבודדת לחלוטין מהכלכלה העולמית. מה עשה מָדוּרוּ? הוא לזהב שלו, אבל לא בדרך המסורתית.
בהשוואה לנכסים כגון איגרות חוב של משרד האוצר האמריקאי, אחזקות זהב הינן פחות נזילוֹת כרגע. דהיינו, קשה להפוך אותן למזומנים. וכך, דרך אחת, בה בנקים מרכזיים יכולים לעשות שימוש באחזקות הזהב שלהם הינה על ידי "החלפה" באופן זמני במטבע חוץ יותר נזיל.
לחילופין, רשויות מונטאריות יכולות לנקוט פעולה יותר קיצונית על ידי מכירת זהב בשוק הזהב של לונדון, או באחרים כמוהו.
בשל הסנקציות אשר הוטלו על הבנק המרכזי של המדינה שלו, מדורו לא היה מסוגל לעסוק באופרציות זהב מסורתיות אלו. לאן הוא פנה? אל פוטין.
בתמונה: מטבעות ומטילי זהב | מקור: Shutterstock
*הכותב אינו יועץ פיננסי.
המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכישה או מכירה של מתכות יקרות וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.
 

1 מחשבה על “זהב – הנכס שאי אפשר להקפיא – רוסיה 2022 חלק א'”

סגור לתגובות

הרשמה לעדכונים במייל

תודה על הרשמתך
דילוג לתוכן