אונקיית זהב במחיר של 3000 דולר ?: בנקים מרכזיים רוכשים זהב

אונקיית זהב במחיר של 3000 דולר ?: בנקים מרכזיים רוכשים זהב

בר גינדי
|
18/09/2022

רכישת זהב ע"י בנקים מרכזיים הוכפלה ברבעון ה – 2 של 2022

אם אתם חסידים נלהבים של שוק הזהב, חשוב לשים לב מה בנקים מרכזיים עושים. לאחרונה הם מצטיידים במתכת היקרה והצהובה, מה שעלול להעלות את מחירי הזהב הרבה יותר. כל עוד בנקים מרכזיים נשארים בשוק הזהב, אל תפסלו את האפשרות של 3,000 דולר לאונקיית זהב.

אתה יודע מה מצחיק? אתם תשמעו כל מיני סיפורים בתקשורת המרכזית מה בנקים מרכזיים יכולים לעשות. אתם תשמעו אנליסטים אומרים לנו מדוע שיעורי הריבית צריכים לעלות – או מדוע לא. או כמה כסף הבנקים המרכזיים צריכים להדפיס. ועוד הרבה סיפורים כאלה.

מאידך, תשמעו לעתים רחוקות מהתקשורת המרכזית על בנקים מרכזיים המצטיידים בזהב. מדהים מה שבנקים מרכזיים עושים לאחרונה. למעשה, שלושת הדברים הבטוחים ביותר אודות בנקים מרכזיים הם: הם אוהבים זהב, הם רוכשים זהב, והם ימשיכו לרכוש זהב.

מדוע בנקים מרכזיים רוצים לרכוש זהב? יש לכך סיבה מאוד פשוטה: זהב הוא אחד מאותם נכסים שבטווח הארוך אין לו מתאם גבוה עם נכסים אחרים. לכן, זה שומר את עתודות הבנק מעוגנות ומייצר להם סוג של ביטוח כנגד משברים.

ברבעון השני של 2022, בנקים מרכזיים רכשו 180 טונות של זהב. בהשוואה לרבעון הראשון של 2022, רכישת הזהב שלהם הוכפלה! (מקור : מועצת הזהב העולמית, 28 ביולי, 2022)

במחצית הראשונה של 2022, רכישות הזהב של בנקים מרכזיים הסתכמו ב- 270 טונות. במהלך חמש השנים האחרונות, ממוצע רכישות הזהב על ידי בנקים מרכזיים במחצית הראשונה של השנה הסתכמו ב 266 טונות. השנה, רכישת הזהב שלהם הייתה מעט מעל הממוצע.

שימו לב, ב- 2020, בנקים מרכזיים רכשו 255 טונות של זהב. זו הייתה הכמות השנתית הנמוכה ביותר שהם רכשו מזה עשור. עם זאת, במהלך שנה זו, היו להם בעיות רבות להתמודד איתן. ב- 2021, בנקים מרכזיים רכשו 463 טונות של זהב. זה אמור לתת לכם מושג כמה הם זקוקים לזהב.

איזה בנקים מרכזיים רכשו זהב?
זה לא היה הבנק הפדרלי של ארה"ב או בנקים מרכזיים אחרים כמו הבנק המרכזי האירופי (ECB). לבנקים המרכזיים הגדולים כבר יש הרבה זהב. אלה הקטנים יותר שהגבירו את רכישות הזהב שלהם.
ברבעון השני של 2022, הבנק המרכזי של עיראק היה אחד מרוכשי הזהב הגדולים ביותר. הבנקים המרכזיים של ארגנטינה, אקוודור, מצרים, הודו, אירלנד, פולין, סרביה, וטורקיה היו גם הם רוכשי זהב פעילים עד כה השנה.

יתרה מזאת, היו התפתחויות מעניינות בכמה מדינות רוכשות זהב. לדוגמה, ביוני שנה זו, הבנק המרכזי של בוליביה הציע חוק שיהפוך אותו לרוכש היחיד של זהב מתוצרת מקומית.

נקודה נוספת שכדאי לציין: הנגיד של הבנק הלאומי הצ'כי שמונה לאחרונה, הציע שעתודות הזהב של הבנק יגדלו מ 11 ל 100 טונות או יותר. מדוע? כדי להגדיל את תשואות העתודה הרשמית. זה טוב לגיוון ואין לזה מתאם עם שוק המניות.

מחירי הזהב מתכוננים לתגמול ענק

קורא יקר, אני מסתכל מה הבנקים המרכזיים עושים לאחרונה ואני לא יכול אלא להיות אופטימי לגבי זהב. כפי שאמרתי קודם, בנקים מרכזיים ממשיכים לחזק את הטענה למחירי זהב גבוהים יותר. אני רואה בבנקים מרכזיים שרוכשים זהב כאחד מהגורמים  הגדולים ביותר ששולחים את מחיר הזהב לעבר 3,000 דולר לאונקייה.

זכרו, בנקים מרכזיים רוכשים זהב כדי לצמצם למינימום את התנודתיות של הרזרבות שלהם. הרזרבות שלהם מורכבות בעיקר ממטבעות פיאט – והאם הסתכלתם על שוק המטבעות לאחרונה? הוא הפכפך, בלשון המעטה. יש לנו את האירו שנוגע לשוויון עם הדולר האמריקאי, הין היפני בשפל רב-שנתי, והמטבעות של כלכלות מתעוררות צונחים. אני לא אתפלא אם זה יניע את הבנקים המרכזיים לקנות אפילויותרזהב כדי לגדר את הרזרבות שלהם. אם זה המקרה, זה עשוי להיות נפלא עבור אלה שכבר מחזיקים בזהב.

תרשו לי להבהיר זאת היטב: אם אתם מקווים להכרזות מבנקים מרכזיים על מתי וכיצד הם ירכשו זהב, סביר להניח שתתאכזבו. לו הם היו עושים כך, הם היו מסתכנים בהעלאת מחירי הזהב לפני שהם יוכלו לקנות עוד מהמתכת היקרה. לכן, יש להניח שהם יעשו זאת בשקט. חשוב לשים לב לפעולות הבנקים; הם מדברים בקול רם יותר מאשר מילים.

כמה ראלי הוא יעד מחיר של 3,000 דולר לאונקייה? אני סבור שזה מאור ראלי, אבל אני לא מניח שזה יקרה במיידי. סביר להניח שיהיה מהלך אטי, הדרגתי ויציב במקום נקודת שיא בלתי יציבה.

אם כך, היכן ההזדמנות למשקיעים?

מטילי זהב יכולים להיות המשחק הטהור ביותר במחירי זהב גבוהים יותר, אולם אל למשקיעים להתעלם ממניות כרייה, הם יכולים לספק תשואות ממונפות. במהלך החודשים האחרונים, הכורים התמודדו עם בדיקות מדוקדקות רבות מצד משקיעים, אבל אלה בעלי עלויות ייצור נמוכות, נכסים מצוינים ומאזנים מוצקים עשויים להוות הזדמנויות נהדרות.

כותב המאמר הוא בר גינדי מומחה למתכות יקרות ומייסד חברת בר הזהב המתמחה בליווי אישי לרכישה של מתכות יקרות הרצאות לחברות וקורסים מקצועיים בנושא זהב, כסף ומתכות יקרות להשקעה.

*המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכישה או מכירה של מתכות יקרות וכן אינם תחליף לייעוץ פיננסי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמה לעדכונים במייל

תודה על הרשמתך
דילוג לתוכן