זימבבואה מציגה לראשונה מטבעות זהב כמטבע חוקי לבלימת האינפלציה, אולם זה עשוי להיות מחוץ להישג ידו של האזרח הממוצע

זימבבואה מציגה לראשונה מטבעות זהב כמטבע חוקי לבלימת האינפלציה, אולם זה עשוי להיות מחוץ להישג ידו של האזרח הממוצע

זימבבואה השיקה מטבעות זהב שיימכרו לציבור במכרז כדי לבלום את האינפלציה המשתוללת ששחקה עוד יותר את המטבע הלא יציב של המדינה.

בר גינדי
|
27/09/2022


נקודות מפתח:

  • האינפלציה של זימבבואה הגיעה ל – 5 מיליארד אחוז ב – 2008
  • האמון במטבע נמוך
  • ניתן להשתמש במטבעות לרכישה בחנויות

המהלך חסר התקדים הוכרז ביום שני על ידי הבנק המרכזי של המדינה, The Reserve Bank of Zimbabwe, כדי להגביר את האמון במטבע המקומי.
האמון במטבע של זימבבואה נמוך לאחר שאנשים ראו שהחסכונות שלהם נמחקו על ידי היפר-אינפלציה ב – 2008 שהגיעה ל – 5 מיליארד אחוז, לפי קרן המטבע הבינלאומית (IMF).
עם זיכרונות חזקים מאותה אינפלציה הרת אסון, תושבי זימבבואה רבים מעדיפים היום להתקוטט בשוק הבלתי חוקי על דולרים אמריקאים נדירים לשמירה בבית כחיסכון או לעסקאות יומיות. אמון במטבע של זימבבואה כבר כה נמוך עד שקמעונאים רבים לא מקבלים אותו.

המחזור הראשונה של המטבעות הוטבעה מחוץ למדינה, אך בסופו של דבר הם ייוצרו באופן מקומי, על פי נגיד הבנק המרכזי של זימבבואה, ג'ון מנגודיה [John Mangudia].
ניתן להשתמש במטבעות לקניות בחנויות, במידה ולחנות יש מספיק עודף, הוא אמר.
"הממשלה מנסה למתן את הביקוש הגבוה מאוד לדולר ארה"ב מכיוון שהביקוש הגבוה הזה אינו תואם להיצע," אמר הכלכלן מזימבבואה פרוספר צ'יטמברה [Prosper Chitambara].

"הצפי הוא ש…תהיה התמתנות גם במונחים של פיחות המטבע המקומי, שאמורה להיות לה איזושהי השפעה מייצבת מבחינת תמחור הסחורות".
כל אדם או חברה יכולים לקנות את המטבעות מחנויות מורשות כגון בנקים, באמצעות המטבע המקומי או מטבעות זרים, והרוכשים יכולים לבחור להחזיק את המטבעות בבנק או לקחת אותם הביתה.

מוסי-אוה-טוניה (Mosi-oa-Tunya)

כשהם מכונים -Mosi-oa-Tunya – שבשפת טונגה המקומית זה מתייחס למפלי ויקטוריה – המטבעות "יהיו בעלי מעמד של נכס נזיל, כלומר, ניתן יהיה להמיר אותם בקלות למזומן, והם יהיו סחירים באופן מקומי או בינלאומי. המטבע עשוי לשמש גם למטרות עסקה", אמר הבנק המרכזי.
אנשים המחזיקים במטבעות יכולים לסחור בהם במזומן רק לאחר 180 יום ממועד הקנייה.
המטבעות בעלי טוהר של 22 קראט, יכולים לשמש גם כערובה להלוואות ולמסגרות אשראי, אמר הבנק המרכזי.
מחיר המטבעות ייקבעו לפי שער השוק הבינלאומי לאונקייה של זהב, בתוספת 5 אחוזים עבור עלות ייצור המטבע.
ביום ההשקה, עלות המטבע Mosi oa Tunya הייתה 1,824 דולר ארה"ב (A2,620 $)

שינוי אבל לא לאזרח הממוצע

מבחינה בינלאומית, נעשה שימוש במטבעות זהב במדינות כמו סין, דרום אפריקה, ואוסטרליה כדי להתגונן מפני אינפלציה וכהזדמנות השקעה, למרות שהם אינם בשימוש נרחב כמטבע כפי שחזה הבנק המרכזי של זימבבואה, אמר מר צ'יטמברה.
"עבור זימבבואה אנחנו נמצאים בהיפר-אינפלציה כרונית ולכן הציפייה היא שתהיה כמות צריכה עצומה של מטבעות הזהב האלה," הוא אמר.

עם זאת, קיים חסרון אחד והוא שעבור אזרחי זימבבואה רבים המטבעות עשויים להיות מחוץ להישג ידם.
"לאדם הפשוט, אין ממש הרבה מה להפיק מכך כתועלת ישירה, במיוחד אם אין לך עודף מזומן" אמר מר צ'יטמרה.
"לאנשים רבים אין כסף ללחם, שלא לדבר על חיסכון.
"הציפייה היא שבעקיפין זה יועיל לאדם הפשוט באמצעות מיתון המחירים."
חברות עם עודף מזומנים יכולות לראות את המטבעות כשימושיים לאחסון ערך וגם כנכס השקעה אלטרנטיבי, אם כי סביר להניח שאנשים וחברות ימשיכו להעדיף את הדולר כי "הוא נוח ונזיל מאוד", הוא אמר.

מכירת המטבעות בפיחות מהיר של המטבע המקומי עלולה לגרום גם ל"התנהגות של חיפוש שכר דירה, ספקולציות וארביטראז' בתוך המשק", שכן חלקם יכולים לקנות במטבע מקומי ואז למכור מאוחר יותר בדולרים, הוא אמר.
העובדה שהבנק המרכזי של זימבבואה יצטרך לקנות את הזהב מכורי המתכת כמו כורים בעלי מלאכה לא רשמיים עלולה להציב גם אתגרים ולהביא להגברת ההברחות, אומרים אנליסטים.

כותב המאמר הוא בר גינדי מומחה למתכות יקרות ומייסד חברת בר הזהב המתמחה בליווי אישי לרכישה של מתכות יקרות הרצאות לחברות וקורסים מקצועיים בנושא זהב, כסף ומתכות יקרות להשקעה.

*המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכישה או מכירה של מתכות יקרות וכן אינם תחליף לייעוץ פיננסי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמה לעדכונים במייל

תודה על הרשמתך
דילוג לתוכן